baner.jpg

Pacjent pasywny


Pacjent pasywny (bierny) jest istotą potrzebną dzisiejszej tzw. służbie zdrowia. To osoba nie zastanawiająca się z reguły głębiej nad sobą i stanem swego zdrowia. To osoba bardziej dbająca o swój samochód lub wygląd zewnętrzny (najmodniejsze ubranie, wymyślna fryzura i makijaż) niż o swoje własne, fizyczne wnętrze. To Homo Patiens, owczym pędem podążający w kierunku narzuconym przez farmaceutyczno-medyczną propagandę (najczęściej reklamę TV), według której profilaktyka oznacza wczesne wykrywanie chorób, a nie świadome działanie zmierzające do zapobiegania chorobom poprzez utrwalenie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, w tym głównie odżywiania i aktywności fizycznej.

Niestety, profilaktyki nie uczy się w żadnej szkole. Kto będąc chorym, kieruje swe kroki do apteki, odbywa drogę nie po zdrowie, ale po leki. Najpierw jednak zaczyna spożywać (często w pośpiechu) mało wartościową, pozbawioną witalności żywność, a kolejny etap  na liście zakupów to syntetyczne farmaceutyki z szeroką gamą szkodliwych działań ubocznych opisanych na coraz większych ulotkach dołączanych do leków.

Paradoksem jest, że to zalecenia żywieniowe dietetyków (np. 45% dziennego wachlarza pokarmów muszą stanowić węglowodany – głównie pieczywo, które przy systematycznym nadmiarze zamienia się w organizmie w glukozę, a ta w tłuszcz posadawiany na brzuchu lub pośladkach) i leczenie farmakologiczne poprzez usuwanie objawów, a nie przyczyn, są najczęstszym powodem chorób.

Współczesna medycyna daleko odeszła od swoich podstaw i zasad na rzecz standardów  i jednakowego traktowania wszystkich chorych. Niegdyś dawka leku zależała od wieku, wagi, płci, a obecnie standardowo jednakowa dla wszystkich. Umożliwiło to masową produkcję leków, nie licząc się z tym, czy lek pomoże, ważne czy zostanie sprzedany. 

 

Czy w takim razie powinniśmy stać się samorzutnie aktywni wobec siebie ?

   

Czy powinniśmy stosować profilaktykę w tej sytuacji ?  Czy warto używać suplementy diety żeby nie stać się pacjentem ?


Poniżej opinia  Jerzego ZIĘBY   -   Szefa Katedry ds Edukacji Społecznej na rzecz Zdrowia Polskiej Akademii Zdrowia, której też mam zaszczyt być członkiem:

Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.